Šole v naravi


Od leta 1972 večino šolskih let organiziramo šolo v naravi na različnih lokacijah po Sloveniji. Prve šole v naravi in počitniške aktivnosti smo organizirali sami (Golte, Debeli rtič, Glažuta, Kope, Areh, Boč, Terme Zreče, Poletni teden Heureke1994, 1996-1999, 2000 in leta 2004 in Počitniške delavnice 2013, 2014). Zadnja leta gostujemo predvsem v domovih CŠOD – Centra šolskih in obšolskih dejavnosti ter v Celjskem domu v Baški na otoku Krku in izvajamo dejavnosti, ki so umeščene v okvir predmetnika in uresničujejo izbrane cilje učnega načrta.   

V šolah v naravi združujemo prijetno s koristnim. Učno snov, ki je ne moremo “prenesti v učilnico”, spoznavamo v avtentičnih okoljih aktivno, strokovno in samostojno. Z izkustvenim učenjem razvijamo in krepimo samostojnost, veščine in spretnosti, odgovornost, timsko delo in medpredmetno povezovanje. Nekatere šole v naravi so tematske in so namenjene osvajanju veščin prve pomoči ali orientacije in tečajem plavanja ali smučanja.  

  • Od leta 1972: GOLTE, KOPE, DEBELI RTIČ (do 1998), OŠ GLAZIJA (1975-1978) – prve smučarske in plavalne šole.  
  • OKREŠELJ 1994 (5 dni) – V povezavi s  PD Železničar Celje smo spoznavali: nastanek in delitev Alp (predavanje, vaje), zgodovino planinstva  (predavanje), planinski kodeks (delavnica, predavanje), turizem v alpskem svetu (delavnica), orientacijo (terenske vaje), nevarnosti v gorah  in opremo gornikov (predavanje) in hojo v gorah (predavanje, praktično delo) ter izvedli planinsko turo na Kamniško sedlo. 
  • POLETNI TEDEN HEUREKE 1996 (4 dni) – računalniška delavnica, kopanje na celjskem bazenu, z vlakom v ZOO Ljubljana, s kolesi v jamo Pekel, planinski izlet na Šmohor.
  • POLETNI TEDEN HEUREKE 1997 (5 dni) – računalniške delavnice, rolanje in spretnostne igre v mestnem parku, obisk in ogled železniške postaje Celje, s kolesi v jamo Pekel, planinski izlet na Gore in Kopitnik.
  • POLETNI TEDEN HEUREKE 1998 (5 dni) – računalniška delavnica, s kolesi na Rifnik, obisk in predstavitev Osrednje knjižnice Celje, z vlakom v Novo mesto – arheološka delavnica na “Kapiteljski njivi”, peš iz Celja čez Grmado in Tolsti vrh v Laško ter kopanje v Zdravilišču Laško.
  • ŠOLA V NARAVI – Glažuta, 1998 (5 dni) – geografska predstavitev Pohorja, vloga in pomen gozda, orientacija in izdelava terenske skice – krokija, vrvi, vozli in uporabne taborniške spretnosti, izdelava bivaka in oprema tabora, zabavne igre.
  • POLETNI TEDEN HEUREKE 1999 (5 dni) – računalniška delavnica, s kolesi v Pivovarno Laško in obisk OŠ Primoža Trubarja v Laškem – plezanje na plezalni steni z alpinistom Jožkom Zupanom, kulturno-zgodovinska dediščina Celja, delavnica in obhod, planinski izlet na Grmado in Šmarno goro, kopanje v Termah Čatež.
  • PLAVALNA ŠOLA – Zreče (1999 – 2011) – plavalni tečaj.
  • NARAVOSLOVNI DNEVI NA BOČU, 2000 (3 dni) – tečaj orientacije, ekosistemi sredogorja, orientacijski pohod, sistematika favne in flore, astronomija, tečaj prve pomoči in športne igre.
  • ZIMSKA ŠOLA V NARAVI – Areh, 2000 (5 dni) – tečaj smučanja.
  • POLETNI TEDEN HEUREKE 2000 (5 dni) – računalniška delavnica, z vlakom v Tehniški muzej Slovenije v Bistro, s kolesi na ogled Mlekarne Celeia, z vlakom v Velenje in obisk premogovnika, kopanje v Čateških toplicah.
  • NARAVOSLOVNI DNEVI NA BOČU, 2001 (3 dni) – tečaj orientacije, ekosistemi sredogorja, orientacijski pohod, sistematika favne in flore, astronomija, tečaj prve pomoči, športne igre.
  • NARAVOSLOVNI DNEVI NA BOČU, 2002 (3 dni) – tečaj orientacije in orientacijski pohod, herbarij, astronomija, ekološki problemi množičnega turizma, športne igre.
  • POLETNI TEDEN HEUREKE 2004 (5 dni) – obisk študijske knjižnice in zgodovinskega arhiva Celje, s kolesi v Laško in ogled čistilne naprave Tremerje, obisk ljubljanske Hiše eksperimentov, peš z Loke na Lovrenc in čez Veliko Kozje v Zidani most, kopanje v Akvaluni v Podčetrtku.
  • CŠOD (Center šolskih in obšolskih dejavnosti) – po letu 2002.
  • PLAVALNA ŠOLA – Celjski dom v Baški (od 2012) – plavalni tečaj.

“Taka šola je dbest – ful dobr smo se učil!”

“Jedl smo liste z dreves!”

“Ponoč smo hotl k puncam, pa je Tastar še bedel!”

“Psi imajo radi vodo – npr… hmmmm… morski psi!”

“Pa kaaaj, no! Sm pač prevrno čoln!”

“Pa bo tega brega kdaj konc!?”

“Lačen sem bil kot volk!”

“Postle smo mogl sami pospravlat!!!”


♦ Ali ste vedeli?  >>>